Для будь-якої людини спогади про тих, хто пішов з життя, мають величезне значення. Виготовлення пам'ятників покійним та догляд за могилами пращурів - це прояв поваги до тих, хто дав нам життя, піклувався про нас, поставив на ноги... Це - ознака того, що про померлу людину не забувають, про неї думають з почуттям вдячності та цінують усе, що вона зробила за своє життя.

Матеріальним втіленням світлої пам'яті про померлого є надгробки або гранітні пам'ятники. Мистецтво виготовлення пам'ятників йде корінням у далеке минуле людства. У середньовіччі і в античні часи мало місце жорстке соціальне розшарування, пам'ятники прямо вказували на приналежність до того чи іншого соціального стану. Одним з підтверджень цього є те, що в Давній Русі кілька століть дозволити собі виготовлення пам'ятника могли лише князі та бояри.

Від стародавніх часів до наших днів пам'ятники неодноразово кардинально змінювали свій зовнішній вигляд. У стародавньому Єгипті, наприклад, на виготовлення пам'ятників були задіяні практично всі ресурси країни - настільки дорого обходилося зведення пірамід. В античному Римі було прийнято зводити пам'ятники ще за життя. Національні та історичні традиції змінювалися, але незмінним залишався лише матеріал, з якого відбувалося виготовлення пам'ятника - камінь. Камінь, як відомо - складний в обробленні матеріал, тому в давнину в більшості випадків обмежувалися лише текстом на пам'ятнику. Портрети на пам'ятниках почали з'являтися набагато пізніше, в часи, близькі до нашого часу. Найбільш популярним в наші дні видом пам'ятника є вертикальна кам'яна плита, хоча зустрічаються й придумані в Стародавній Греції обеліски та горизонтальні надгробні плити, що дійшли до нас із середньовіччя.

Камінь, що застосовувався для виготовлення пам'ятника, змінювався з плином часу, але безперечним лідером в усі часи та епохи був граніт. Гранітні пам'ятники відрізняються міцністю, практичністю та виключною довговічністю. При цьому граніт виглядає досить аристократично, гарно, і разом з тим - строго. Саме завдяки аристократичності граніт спромігся завоювати таку високу популярність в якості матеріалу для виготовлення пам'ятників. Кілька століть тому саме гранітні пам'ятники удостоювалися честі нести на собі фамільний герб покійного.

Виготовлення пам'ятників вимагає великої художньої майстерності і в той же час - коректності, вміння зрозуміти, що хотіли б висловити в надгробку рідні та близькі покійного. Надгробок має, в першу чергу, показувати ставлення родичів до покійного, їх печаль, скорботу та повагу, навіювати спогади про його життєвий шлях, про саму людину, про її характер, її особливості, про сутність її душі. Для досягнення цього, скульптори, художники, різьбярі по каменю, повинні відрізнятися високою кваліфікацією.

Сьогодні можна виготовити пам'ятник навіть з портретом, виконаним у вигляді барельєфа або скульптури. Під рукою майстра заготовки з граніту, що представляють собою спочатку окремі брили, плити та уламки неправильної форми, перетворюються в чудові скульптурні ансамблі. Завдяки мистецтву скульптора, пам'ять про минулі покоління, що втілена в неживому камені, стає спадщиною їхніх майбутніх нащадків.