Виготовлення пам'ятників - справа нелегка, це - справжнє мистецтво бачення в камені, справа, гідна лише справжнього Майстра... Пам'ятник - об'єкт, що є частиною культурної спадщини країни, народу, людства, в більш вузькому сенсі - це витвір мистецтва, створений з метою увічнити пам'ять про певні події чи людей.

Де-факто, пам'ятники є відмінною рисою, особливістю будь-якого міста поряд з традиційними палацами, фортецями та церквами. Слово «традиційний» виникає у нас в голові при згадці слова «пам'ятник». Але в світі є речі, здатні збентежити нас, які ми не очікуємо побачити у звичних місцях! За останнє сторіччя в світі з'явилася величезна кількість нетрадиційних пам'ятників нового покоління.

Здавалося б, що ще можна вигадати на цьому терені - виготовлення пам'ятників? Але ж ні! Кілька прикладів таких пам'ятників гідні того, щоб показати їх вам, але не будемо ризикувати в інтерпретації значення деяких з них.

Пам'ятник автомобілю Volkswagen Beetle, встановлений в Ріо-де-Жанейро. Незвичайна скульптура увічнює знаменитий Volkswagen Beetle, який був спроектований ще до Другої світової війни і довгий час випускався не лише в Європі, але й у Південній Америці. З незрозумілих міркувань творця, пам'ятник являє собою водночас два автомобілі, що з'єднані між собою і мають спільні колеса та днище.

У Країні Вранішнього Сонця та Китаї останнім часом з'являються пам'ятники, які, безсумнівно, мають національний колорит. Це - пам'ятники героям коміксів або трансформерам. В Токіо пам'ятник роботам у вигляді бронзової статуї був відкритий на залізничному вокзалі Kamiigusa. Висота статуї популярного героя серії манги і аніме Ганді-робота - 3 метри. На церемонії були присутні творець світу гандамів Томін Есіюкі, президент анімаційної студії Sunrise Еси Такаюкі та ціла юрба причетних осіб. Встановлення статуї стало результатом 2400 петицій від різних об'єднань фанатів серії та двох років приготувань. Вартість статуї - 20 мільйонів ієн, з яких 2 мільйони виділила держава, решту склали приватні пожертви.

Але не лише машинам або вигаданим персонажам споруджують пам'ятники - іноді ними стають цілі будинки. На одній з вулиць Праги стоїть ультрасучасна будівля незвичайної конструкції, офіційно відома як «Танцюючий будинок», а в народі її прозвали «п'яним будинком». «Танцюючий будинок» у Празі - плід уяви великого архітектора Френка Гері (Frank Gehry) з Каліфорнії. Одна з визначних пам'яток цього пам'ятника - дорогий французький ресторан La Perle de Prague, який розташований на даху, з чудовим оглядом міста.

У Headington, Oxford, в 1860 році був побудований будинок з акулою. Спочатку він нічим не відрізнявся від своїх сусідів, але більш ніж 100 років тому, у 1986 році, Біл Хайн (Bill Heine) встановив на його даху величезний тулуб акули. Зараз цей будинок - місце паломництва туристів з усього світу.

Сказати, що означає пам'ятник людині, що висить на одній руці над дахом магазина в Празі, дуже складно. Ця скульптура роботи Девіда Чорного (David Cernе). Як стверджують очевидці, фігура дуже схожа на Леніна, мабуть завдяки характерному кашкетові.

Корова в скафандрі - геть не найдивніший пам'ятник, який можна знайти в Стокгольмі, Швеція. Тему корови продовжили в Будапешті, встановивши на одній з вулиць пам'ятник синій корові, яка тане, а ззаду з неї стирчить ложечка, подібна до дерев'яної ложечки від ескімо.

У Франції теж з'явилося багато цікавих пам'ятників, наприклад - пам'ятник великому пальцю "Le pouce" в кварталі Defense у Парижі, автора Cйsar Baldaccini, або грандіозний і єдиний у світі пам'ятник "Tete au carre" у вигляді величезної голови кубика-рубика з наповненням з книг міської бібліотеки в Ніцці.

А от у Лос-Анджелесі є пам'ятник без голови, точніше - голова звичайного службовця повністю занурилася в цегляну стіну будівлі компанії Ernst & Young.

Виготовлення пам'ятників - справа, звичайно, непроста. З приводу естетичного та художнього боків подібних споруд кожен має робити висновки самостійно.